Menu

move like jagger

FIT or FAT : ŻYCIE albo ŚMIERĆ wszystko zależy od Ciebie...

ZDROWE i NIEZDROWE BZDURY

movlikejagger

Jak Wam Ludzie Kochani udowodnić mam, że to co w sklepach, co na półkach, co w opakowaniach i to co leży miesiącami, a nawet latami, co można później trzymać w domu kolejny miesiąc, może dwa? rok?? że te wszystkie produkty, nazwane powszechnie żywnością czy napojami to nie znaczy, że ponieważ są one w sklepach - na sprzedaż, niby dla ludzi - TO ZDROWE JEST! bo nie jest.  

a no wytłumaczyć i udowodnić jest bardzo prosto - 118 lat temu Maria Skłodowska-Curie wraz z mężem odkryli RAD. Jako, że to był nowy pierwiastek, a ludzie nie do końca znali jego właściwości, został on uznany za leczniczy i był wykorzystywany w kosmetykach -kremy na zmarszczki czy pasty do zębów (teraz stosuje się fluor, który po latach staje się podejrzany jak RAD właśnie), w lekach, był dodawany do papierosów, prezerwatyw, wełny dla niemowląt, perfum, czekolady,a nawet wody gazowanej ! 

"Na skutki „radowej kuracji” nie trzeba było czekać długo. Już w 1932 roku skandal wywołała śmierć amerykańskiego golfisty Ebena Byers’a.. Sportowiec wracając w 1927 roku z meczu zranił się w ramię. Na uśmierzenie bólu lekarz przepisał mu Radithor – lek zawierający duże stężenie radu. Byers wierząc, że cudowny lek znacznie poprawi stan jego zdrowia spożył ogółem około 1 400 butelek tego specyfiku. W 1930 roku sportowiec zaprzestał spożywania farmaceutyku. Jednakże było już za późno na odwrócenie negatywnych skutków spożywania radioaktywnego pierwiastka. Stężenie promieniotwórczej substancji, która spustoszyła mu organizm, było ogromne. Sportowiec umarł w męczarniach – utracił większość kości szczęki, miał dziury w czaszce."/źródło-http://wiedza.alkahest.umcs.pl/moda-na-rad-kulisty-odkrycia-panstwa-curie/

I teraz mamy "lecznicze pierwiastki XXI wieku" są to: PARABENY (do niedawna dodawane były do żywności, jednak uznano je za szkodliwe, więc teraz tylko w kosmetykach są używane.. heh pewnie do czasu.. ) zauważyłam, że parabeny są zazwyczaj w tanich kosmetykach, ale pewnego dnia kupiłam krem, który poleciła mi moja kosmetyczka - ENVRION AVST 1 i 2, gdzie krem nie należy do tanich i nie wierzyłam w to, jak zobaczyłam w jego składzie całą gamę parabenów! Napisałam email do firmy produkującej te kremy, oto odpowiedź: 

If and when parabens are declared on the packaging this is usually due to a raw material that we have used which contains the preservative and therefore it is an incidental ingredient and not an intentionally added one.  The authorities who regulate cosmetics in Europe compel us to declare all the ingredients including incidental ingredients in our declaration list on the inner and outer packaging.  In reality Parabens are one of the safest chemicals we encounter.   They are naturally found in many vegetable and fruits.   Parabens are quite high in strawberries.  Parabens have been subjected to gruelling research and have been found to be safe.  They do not cause cancer or any other known problems.  

There are action groups who have over the years caused massive chaos in the marketplace with half true statements; as a result of this there is a host of ‘controversial‘ ingredients.  It also depends on whether or not pharmaceutical grade chemicals are used – the technical grade contains nasty contaminants while the pharmaceutical grade, is free of any contaminants and these are safely used in pharmaceutical and cosmetic products. Other considerations not mentioned are the minute doses that are used in cosmetic products. Ultimately the dose determines the toxicity and also the safety.   There are no poisonous chemicals, only poisonous doses and similarly there are no safe chemicals, only safe doses.  

All of our products have been safety assessed by an independent company in the EU. Environ are passionate about skin care and would never include ingredients that are harmful or toxic in our products.

Hope this helps.
 
wszystko to standardy Unii Europejskiej, choć kremy są produkowane w Południowej Afryce, i to, że parabeny są naturalne i otrzymywane z truskawek...  niestety to do mnie nie przemawia! 
Brytyjska Chirurg-Onkolog analizowala występowanie pięciu różnych parabenów w tkankach gruczołu sutkowego u kobiet z pierwotnym rakiem piersi, które przeszły mastektomię. Sprawdzano obecność tych związków w czterech lokalizacjach w piersi – od dołu pachowego aż po mostek. Okazało się, że u każdej pacjentki obecny był co najmniej jeden z estrów parabenów.

tyle o parabenach, następne super dodatki to ASPARTAM (milion artykułów na ten temat- ogólnie powoduje bóle i zawroty głowy, nudności, drętwienia i skurcze mięśni, przybieranie na wadze, wysypki, depresje, częstoskurcz serca, bezsenność, problemy z widzeniem, szum w uszach i utrata słuchu, trudności z oddychaniem, utrata smaku, zawroty głowy, utrata pamięci, bóle stawów, podejrzewano, że jest rakotwórczy, jednak to badania tylko na szczurach, więc Unia Europejska dopuszcza go do sprzedaży. Jednak według wielu lekarzy aspartam może się przyczynić do powstawania wielu chorób neurologicznych, także raka mózgu, chorobę Lou Gehriga (stwardnienie zanikowe boczne), chorobę Gravesa-Basedowa, zespół przewlekłego zmęczenia, stwardnienie rozsiane oraz epilepsję. Ja wiem, że on szkodzi, przez 10 używałam tego słodzika do kawy czy herbaty, miałam straszne bóle stawów, głowy, nudności, wysypki, "dziury" w pamięci, szumy w uszach i stany lękowe, nawet depresje ),

SYROP GLUKOZOWO-FRUKTOZOWY (poprzedni post zawiera dużo informacji o tym syropie) - w skrócie powoduje otyłość, a przede wszystkim otłuszczenie narządów, prowadzi do niealkoholowego stłuszczenia wątroby już nawet u dzieci! UWAGA dla tych co spożywają odżywki przed i po treningowe i białka w proszku - CZYTAJCIE ETYKIETY !!!!!!!!!!!! 13231266_1616984905295104_2088843189_n

SIARCZYNY (wielbicielki win - uważajcie!!) niszczy witaminy z grupy B, a przecież są one tak ważne!

Kwas benzoesowy i benzoesany - majonezy, keczupy, dżemy, napoje gazowane. 

Azotany i azotyny - wędliny i kiełbasy- pod wpływem temperatury jak smażenie, czy grillowanie łączą się z białkami w wyniku czego powstają rakotwórcze nitrozoaminy. Dowiedziono, że spożywanie 2-4 plastrów peklowanej wędliny dziennie powoduje wzrost ryzyka zachorowań na nowotwór żołądka nawet o 1/3 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Kwas propionowy (E – 280) - stosowany w piekarnictwie głównie w produkcji paczkowanych chlebów o długim okresie trwałości. W 1998 r w Niemczech zakazano jego stosowano ponieważ po przeprowadzonych doświadczeniach na szczurach, stwierdzono że powoduje raka przedżołądka.

i jeszcze na koniec skład NUTELLI :) SOJA ta wykorzystywana do Nutelli pochodzi z krajów zachodnich gdzie produkty zużywane są w dużych ilościach i poddawane są inżynierii genetycznej. Lecytyna sojowa jest to produkt odpadowy zawierający rozpuszczalniki i pestycydy i ma konsystencję od lepkiego płyny do twardego plastiku. Jest najczęściej używana jako emulgator, aby powstrzymać wodę i tłuszcze przed rozwarstwianiem się w żywności, takich jak margaryna, masło orzechowe, czekoladowe cukierki. Liczne badania wskazują, iż: – potrafią łączyć się z receptorami tarczycy i powodować jej niewydolność – powodują depresję, zmęczenie, przedwczesną dojrzałość płciową – wpływa na niekontrolowany wzrost masy ciała – może również powodować raka piersi. Nutella2POZBAWIONA MINERAŁÓW SERWATKA Serwatka jest produktem ubocznym przy produkcji sera. Serwatka w proszku jest dodatkiem powszechnie używanym w środkach do smarowania, aby uniknąć koagulacji produktu. Wytwarza się ją przez suszenie serwatki, która została poddana obróbce cieplnej w celu usunięcia części minerałów. Stosowana jest również jako pasza dla zwierząt, a także w przemyśle farmaceutycznym. Poziom demineralizacji tego rodzaju serwatki może przekraczać 90%, robiąc składnik ten całkowicie bezwartościowym w kwestii odżywiania. CUKIER Pozyskiwany z buraka cukrowego, który traktowany jest różnymi chemikaliami i pestycydami. Producent Nutelli nie zważają na to uwagi tylko na niską cenę tego produktu. Niestety cukier ten jest neurotoksyczny, przenika przez krew i niszczy komórki mózgowe. Powoduję problemy neurologiczne, stany depresyjne, autyzm, migreny oraz niepokój. ODTŁUSZCZONE MLEKO Mimo, że produkty mleczne są na ogół kojarzone z wizerunkami krów wypasanych na zielonych pastwiskach to rzeczywistość jest zupełnie inna. Mleko znajdujące się w Nutelli pochodzi od krów karmionych modyfikowaną kukurydzą oraz faszerowanych antybiotykami. Co w rezultacie prowadzi do produkcji słabej, jakości mleka, które w sproszkowanej postaci dodawane jest do Nutelli. Taki produkt posiada dużą ilość złego cholesterolu. WANILINA Waniliny stosowane w Nutella produkowane są w fabrykach w Chinach i są to jedne z najgorszych produktów w Nutelli. To sztucznie wytwarzany produkt, któremu chemicznie nadawany jest smak i zapach wanilii. Dzięki technologii, można zrobić go tanio z ropy naftowej w laboratorium. Podobnie jak cukier jest neurotoksyczna i uszkadza komórki mózgu. Wanilia posiada w składzie nieoznakowany, MSG, który wykazuje działania pobudzające nasz mózg. Myślimy, zatem iż coś smakuje lepiej ( niż w rzeczywistości jest), a tym samym jemy tego więcej.

Tych wszystkich dodatków, barwników, konserwantów i ulepszaczy smaków jest mnóstwo, można by stworzyć niezła encyklopedie "pierwiastków", które powoli, a skutecznie Cie dobiją.

Może za sto lat ludzie będą się dziwić, może nawet śmiać z nas, że takie rzeczy dodawaliśmy do żywności i kosmetyków i umieraliśmy na raka, tak jak teraz my się dziwimy jak kiedyś ludzie mogli stosować RAD do wszystkiego? hm? 

Zdrowia !!!!
K.  

 

 

 

© move like jagger
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci